ارتودنسی لیزری چیست؟
نوشته شده توسط ارمان صفائی
6 روز پیش
اپلیکیشن درخواست وانت
نوشته شده توسط ارمان صفائی
2 هفته پیش
بازیهای قدیمی
بازدید 90
0

بهترین بازیهای قدیمی برای کودکان

در این مقاله، به بررسی برخی از بازی‌های کودکانه و جوان‌ها می‌پردازیم که با وجود سادگی آنها، دارای نکات آموزشی مهمی هستند.

بازی “تاپ تاپ خمیر” به شکل زیر انجام می‌شود. ابتدا کودک را به آرامی به خواب می‌برید و پشت او را لطفاً بزنید و یک شعر برایش بخوانید. در پایان شعر، با پرسیدن “دست کی بالا؟”، شما یا یکی از افراد خانواده دستتان را بالا ببرید و بگویید: “دست من بالا”.

شعر برای این بازی می‌تواند به شکل زیر باشد:

تاپ تاپ خمیر
با روغن و شیر
می‌کنیم خمیر
می‌شود فطیر
توی تنور
تنور پرنور
خیلی آسان
می‌شود نان
به به چه تازه
ترد و بامزه
می‌خوریم باهم
شاد و بی‌غم

سپس با هم به صدا دربیایید: “دست کی بالا؟” و بچه ها می‌توانند با صدای هم صدا شوند.

یا می‌توانید ادامه شعر را با شکل زیر تکمیل کنید:

تاپ تاپ خمیر
شیشه پر پنیر
دست کی بالا؟

بازی “دالی موشه” به شکل زیر انجام می‌شود. ابتدا صورت خود را قایم کنید، سپس هنگامی که این شعر را می‌خوانید، خود را به کودک نشان دهید و دوباره قایم شوید. در پایان شعر، می‌توانید با دستتان به طرف‌های مختلف اشاره کنید. شعر برای این بازی می‌تواند به شکل زیر باشد:

دالی موشه، دالی موشه
قایم می‌شی، قایم می‌شی
کی چشم می‌گذارد؟
توی خانه می‌ماند؟
من چشم می‌گذارم
توی خانه می‌مانم
دالی موشه، دالی موشه
پیدا می‌شه، پیدا می‌شه
خونهٔ خاله از کدوم وره؟
از این وره، از اون وره

در پایان این شعر، شما می‌توانید با دستتان به این طرف و آن طرف اشاره کنید تا به کودک نشان دهید که خانهٔ خاله از کدام سمت پیدا می‌شود.

بازی “لی لی لی حوضک” به شکل زیر انجام می‌شود. ابتدا کف دست کودک را در دست خود بگیرید. سپس با انگشت اشاره خود، کف دست او را غلغلک بدهید و با خواندن شعر، یکی یکی انگشتان او را به سمت کف دست خم کنید. در پایان شعر، وقتی به انگشت شست رسیدید، آن را بگیرید و بگویید: “منه منه کله گنده”. شعر برای این بازی می‌تواند به شکل زیر باشد:

لی لی لی حوضک
گنجشک اومد آب بخوره
افتاد تو حوضک
یکی گفت درش بیاریم
یکی گفت خشکش کنیم
یکی گفت بپزیمش
یکی گفت کی بخوردش
آن یکی گفت: “منه منه کله گنده”

در پایان این شعر، شما می‌توانید انگشت شست کودک را بگیرید و بگویید: “منه منه کله گنده” به اشاره به انگشت شست.

بازی “کلاغ پر” به شکل زیر انجام می‌شود. ابتدا انگشت اشاره خود و کودکتان را روی زمین قرار دهید. سپس با گفتن کلمه “پر”، انگشتتان را از روی زمین بلند کنید و فرزندتان را به این کار تشویق کنید. این عمل را تکرار کنید و در انتها اسم کودک خود را بگویید، مثلاً “علی پر”، و با شوق و هیجان ادامه دهید و بگویید: “علی که پر نداره، خودش خبر نداره، علی که پر نداره، باباش خبر نداره”. شعر برای این بازی می‌تواند به شکل زیر باشد:

کلاغ پر
گنجشک پر
کبوتر پر
علی پر
علی که پر نداره
خودش خبر نداره
علی که پر نداره
باباش خبر نداره

با انجام این بازی، کودکتان را تشویق کرده و شوق و هیجان را در او بالا ببرید.

بازی “حمومک مورچه داره” به شکل زیر انجام می‌شود. ابتدا دست های کودک خود را در دستتان بگیرید و با او به آرامی بچرخید و شعر را بخوانید. هنگام گفتن “بشین و پاشو خنده داره”، به حالت نشسته بروید و سپس به حالت ایستاده بیایید و بخندید. با انجام این حرکات، کودکتان را به تفریح و سرگرمی دعوت کنید. شعر برای این بازی می‌تواند به شکل زیر باشد:

حمومک مورچه داره
دور و برش کوچه داره
بشین و پاشو خنده داره

با انجام این بازی، تفریح و سرگرمی را در کودکتان تقویت کنید و از او بخندید.

بازی “آب می‌کشیم آب می‌کشیم” به شکل زیر انجام می‌شود. ابتدا بچه را به پشت بخوابانید و مچ و ساق هر دو پایش را در دست بگیرید و آنها را روی شکمش خم و راست کنید. دو یا سه بار این کار را به آرامی انجام دهید و بگویید: “آب می‌کشیم، آب می‌کشیم”. سپس در حالی که بچه همانطور طاقباز خوابیده و کف پاهایش روی زمین قرار دارد، زانوهای او را بین دو دست بگیرید و دو یا سه بار به سمت چپ و راست حرکت دهید و در همین حال بگویید: “خمیر می‌کنیم، خمیر می‌کنیم”. سپس مچ و ساعد هر دو دست کودک را در دست بگیرید و چند بار دست‌های او را به سمت شکمش بیاورید و باز کنید و بگویید: “چونه می‌گیریم، چونه می‌گیریم”. در نهایت، با آرامش شکم بچه را با هر دو دست غلغلک بدهید و بگویید: “نون می‌پزیم، نون می‌پزیم”.

آب می‌کشیم آب می‌کشیم
خمیر می‌کنیم خمیر می‌کنیم
چونه می‌گیریم چونه می‌گیریم
نون می‌پزیم نون می‌پزیم

با انجام این بازی، به کودک خود راحتی و سرگرمی خوابیدن را تجربه می‌کند و شما می‌توانید با حرکات آرام و شعر خواندن او را سرگرم کنید.

اشتراک گذاری

دنبال کنید نوشته شده توسط:

shafiei

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *