Sun
بازدید 29
0

چه بر سر زمین می آید وقتی خورشید نباشد

وقوع انفجار بزرگ در خورشید و نیز موج ضربه‌ای که به سمت زمین می‌رسد، موجب ایجاد تغییراتی در وضعیت زمین می‌شود. این رویداد ممکن است به علت کمربند تابش سوم باشد.

حال سوالی که پیش می‌آید این است که چه اتفاقی می‌افتد اگر خورشید ناپدید شود؟

خورشید، با جرمی حدود ۳۳۳۰۰۰ برابر جرم زمین، هر ثانیه مقدار زیادی انرژی و صد میلیارد بمب هیدروژنی تولید می‌کند. این اندازه بزرگ خورشید باعث ایجاد نیروی گرانشی قوی در منظومه شمسی می‌شود و هشت سیاره را در مدارهای بیضوی خود قرار می‌دهد.

همچنین، انرژی گرمایی خورشید باعث گرم شدن سیاره ما می‌شود و دمای مناسبی را برای وجود آب مایع، که ماده کاتالیزور حیات است، فراهم می‌کند.

اما اگر خورشید به طور ناگهانی ناپدید شود، چه اتفاقی خواهد افتاد؟

به نظر متخصصان، اولین اثری که با ناپدید شدن خورشید رخ می‌دهد، نابودی سیاره زمین و سایر سیارات است. این موضوع بر اساس تحقیقات و مطالعات درباره جاذبه زمین است که اگر درست باشند، منجر به ایجاد ناهماهنگی شدید در منظومه شمسی می‌شود.

تا چند دقیقه نور خورشید را هنوز داریم. اما نور خورشید به طور ناگهانی و یکباره ایجاد نمی‌شود. آن با سرعت بسیار بالا حرکت می‌کند و تقریباً هشت دقیقه طول می‌کشد تا به زمین برسد. بنابراین، حتی پس از از بین رفتن خورشید، هنوز به مدت هشت دقیقه نور آن را در آسمان مشاهده خواهیم کرد. اما اگر سرعت نور ثابت باشد و سرعت جاذبه به طور لحظه‌ای تغییر نکند، قبل از دیدن ناپدید شدن خورشید، احساس ناپدید شدن آن را خواهیم کرد.

هر چند البرت اینشتین در تئوری نسبیت عام اظهار داشت که نیروی جاذبه به طور لحظه‌ای نیست و در واقع معادل سرعت نور است. بنابراین، بعد از ناپدید شدن خورشید، تا هشت دقیقه دیگر هیچ اطلاعاتی درباره آن نخواهیم داشت.

ستارگان همچنان درخشان هستند و جریان الکتریسیته حفظ می‌شود. همچنین، فضای شهرها تا زمانی که نور در دسترس است، روشن خواهد بود. با این حال، سیارات برای مدت زمان محدودی روشن خواهند بود. دومین مسئله وحشتناکی که بعد از هشت دقیقه رخ خواهد داد، این است که بدون نور، فتوسنتز (رشد گیاهان و تامین غذا) انجام نخواهد شد. این مسئله بعد از ناپدید شدن خورشید در آسمان رخ خواهد داد.

بلایایی که سر زمین خواهد آمد، شامل نابودی بسیاری از سیارات کوچک در عرض چند روز است. اما واقعیت نگران‌کننده‌تر این است که در طی هفته اول بعد از این رویداد، دمای متوسط سطح زمین به 32 درجه فارنهایت کاهش می‌یابد و در پایان سال اول به منفی 150 درجه می‌رسد. این باعث منجمد شدن شدید اقیانوس‌ها خواهد شد و سیاره زمین به یک دنیای منجمد و یخی تبدیل خواهد شد.

به طور مشابه با موقعیت یخ زدن دریاچه‌های عمیق در فصل زمستان، فقط سطح آن‌ها یخ می‌زند و آب‌های زیرین اقیانوها باقی می‌مانند. اگر انسان پس از تغییرات شدیدی که رخ می‌دهد، هنوز زنده باشد، می‌تواند از این آب‌ها بهره‌برد. این تنها امید باقیمانده برای بقای اوست.

بعد از ناپدید شدن خورشید، حیواناتی که در اطراف جو زندگی می‌کنند، می‌توانند به میلیاردها سال زنده بمانند. آنها برای بقای خود به خورشید نیاز ندارند؛ بلکه غذا و انرژی خود را از منابع حرارتی درون زمین تأمین می‌کنند.

با وجود اینکه پس از ناپدید شدن خورشید، زمین به تاریکی و سکوت فرو می‌رود، اما موجودات زنده در مناطق حرارتی داخل زمین قادر به بقا خواهند بود تا میلیاردها سال پس از ناپدید شدن خورشید.

سرعت چرخش زمین تغییر نخواهد کرد. زمین با سرعت 67 مایل در ساعت در دوران دوران خورشید قرار دارد و با ناپدید شدن خورشید، نیروی گرانشی از بین می‌رود، اما سرعت چرخش زمین همچنان ثابت خواهد ماند.

اشتراک گذاری

دنبال کنید نوشته شده توسط:

shafiei

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *