ارتودنسی لیزری چیست؟
نوشته شده توسط ارمان صفائی
5 روز پیش
اپلیکیشن درخواست وانت
نوشته شده توسط ارمان صفائی
2 هفته پیش
Father's Day during the Pahlavi era
بازدید 174
0

روز پدر در ایران باستان و روز مرد در دوران پهلوی

گرامیداشت روز پدر در سراسر جهان مورد توجه قرار می‌گیرد و اهمیت بسیاری دارد. جالب است بدانید که از زمان‌های بسیار قدیم، در تاریخ‌ها و فرهنگ‌های مختلف، جشن روز پدر برگزار می‌شده است.

در ایران باستان و در تاریخ قبل از انقلاب

گرامیداشت روز پدر برای مردمان ایرانی نیز اهمیت ویژه‌ای داشت. روز پدر به عنوان یک روز جشن در تقویم ایرانی قرار داشت. امروزه در تقویم ایران، روز پدر با ولادت حضرت علی (ع) هم‌زمان است و بسیاری از ایرانیان این روز را به عنوان جشن روز پدر جشن می‌گیرند.

اما در ایران باستان، روز پدر چه تاریخی داشت؟ و در آن زمان چگونه جشن گرفته می‌شد؟ در این مورد اطلاعات دقیق و کاملی ممکن است موجود نباشد. اما می‌توانیم بگوییم که ایرانیان باستان نیز به روز پدر اهمیت می‌دادند و احتمالاً به مناسبت آن جشن و جشنواره‌هایی برگزار می‌کردند.

در دوران پهلوی و قبل از انقلاب نیز روز پدر جشن گرفته می‌شد اما تاریخ دقیق آن در این دوره ممکن است متفاوت باشد.

به طور کلی، گرامیداشت روز پدر در تمامی دوران‌ها و تاریخ‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده است و این روز برای تجلیل از مقام پدر و نقش مهمی که در زندگی خانواده دارند، جشن گرفته می‌شود.

اطلاعات دقیقی درباره روز پدر در ایران باستان یا روز پدر پارسی در دسترس نیست. اما چند تاریخ مرتبط با روز پدر در ایران باستان وجود دارد که برخی از زرتشتیان از آن‌ها استفاده می‌کردند.

یکی از این تاریخ‌ها شهریورگان است که به روز “پدر” مشهور است

در این روز، نام ماه “شهریور” به معنای “شهریار آرزو شده و کردار نیک” تغییر می‌کرد. جشن شهریورگان در تاریخ 4 شهریور برگزار می‌شد و همزمان با تولد کوروش بزرگ بود. برخی معتقدند که روز بزرگداشت کوروش بزرگ، که هفتم آبان است، زادروز این پادشاه مشهور است. اما واقعیت این است که هفتم آبان روز ورود کوروش به بابل است و در ایران باستان، کوروش را پدر خود می‌خواندند.

به طور کلی، این تاریخ‌ها و مراسم‌ها نشان از اهمیتی است که قدیمیان ایرانی به نقش پدر و ارزش خانواده می‌دادند. اما باید توجه داشت که اطلاعات درباره روز پدر در ایران باستان محدود و مبهم است و بسیاری از جزئیات در دسترس نیستند.

در ایران باستان، روز بهمنگان به عنوان روز پدر شناخته می‌شد

در این روز، ویژگی‌هایی نظیر منش نیک، خرد سپندینه و نیک اندیشی در شیوه و رفتار مردان بزرگداشت می‌شد. بهمنگان، دومین روز از ماه بهمن بود و به دلیل اعتقاد به نیروی پدر در خرد و قدرت برای حفظ خانواده در برابر اهریمن و بدی‌ها، جشن گرفته می‌شد. در این روز، زنان و فرزندان به منظور سپاس‌گزاری از پدران و همسران خود، هدایا اهدا می‌کردند.

درباره زادروز زرتشت نیز باید گفت که زرتشت

پیامبر ایران باستان بود که مزدیسنا را بنیان نهاد و گاتاها، کهن‌ترین بخش اوستا، را سرود. تاریخ دقیق زادروز وی مشخص نیست، اما برخی افراد زادروز اشوزرتشت را روز ششم فروردین می‌نامند و این روز را به عنوان روز پدر جشن می‌گیرند.

به طور کلی، در ایران باستان، بهمنگان و زادروز زرتشت از جشن‌ها و روزهایی بودند که نشان از احترام و تقدیر قدیمیان ایرانی نسبت به نقش پدر و پیامبران خود داشتند. اما باید توجه داشت که تاریخ‌ها و جزئیات دقیق این مراسم‌ها در دسترس محدودی قرار دارند و ممکن است متفاوت باشند.

در روز پدر در ایران باستان که در زمان زرتشتیان بسیار ارزشمند شمرده می‌شد

مردم اقدامات و آیین‌های خاصی را دنبال می‌کردند. در این روز، آنها لباس سفید می‌پوشیدند تا نمادی از پاکی و طهارت باشد و برای دوری از هرگونه افکار شیطانی و نجس، از کشتار حیوانات خودداری می‌کردند و از خوردن گوشت آنها پرهیز می‌کردند. همچنین، در خانه‌ها معمولاً میهمانی‌هایی برگزار می‌شد و خوراک‌های متنوع و ویژه برای میهمانان آماده می‌شد. علاوه بر این، آنها برای مرد خانواده هدایا تهیه می‌کردند تا احترام و تقدیر خود را به نمایش بگذارند.

در دوران پهلوی، قبل از انقلاب سال 1357، روز پدر با روز تولد رضاشاه در تاریخ 24 اسفند همزمان بود.

 

برچسب‌ها:

اشتراک گذاری

دنبال کنید نوشته شده توسط:

shafiei

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *